Beste dokter, Ik begrijp dat dit griepseizoen veel minder mensen de griepprik hebben gehaald dan in andere jaren. Als gevolg daarvan zouden er nog veel vaccins over zijn bij de huisartsen. Is dat zo? En wat gebeurt daar eigenlijk mee?
Jim Sörensen, Amersfoort

Griepvaccin kan maar één seizoen gebruikt worden, helaas niet langer. Dus na 1 april, wanneer er echt geen griep meer te verwachten valt, worden die doses vernietigd, hetgeen zéker zonde is. Veel mensen hadden ermee beschermd kunnen worden.

‘Vaccinatie-moe’
Het actuele beeld is inderdaad dat minder mensen een griepprik gehaald hebben. Hoeveel minder is nog onduidelijk. Zeker is wel dat een aanzienlijke groep mensen niets heeft gedaan met de oproep van hun huisarts, ook al behoren zij tot de medische risicogroepen. Wat ik regelmatig hoorde, was dat mensen ‘vaccinatie-moe’ waren, hetgeen tot op zekere hoogte valt te begrijpen, doch niet echt verstandig is.

Je kunt er flink ziek van worden
Wanneer u de griepprik nog niet heeft gehad, dan kunt u hem het beste nú nog halen. Dat kan zolang er griep heerst, en dat duurt nog wel een flink aantal weken, is de verwachting. Dat advies om alsnog voor die vaccinatie te gaan, zeker diegenen met een extra gezondheidsrisico, zou ik ook willen geven aan al die andere mensen die zich nog niet hebben laten beschermen tegen influenza. Je kunt, als je pech hebt, er flink ziek van worden. Met een griepinfectie ben je al gauw een week zoet.

Te weinig aandacht voor preventie
Vreemd vind ik overigens dat de COVID-19-vaccinatiecampagne nog steeds loopt, met radio- en tv-spotjes. Op zichzelf is dat prima, maar er is te weinig aandacht voor het belang van preventieve bescherming tegen influenza. Als voorzitter van de Nederlandse Influenzastichting zou ik graag zien dat minister Kuipers van VWS zorgmedewerkers en kwetsbare burgers hiertoe zou oproepen. Hij zou hier veel actiever in kunnen zijn. In het algemeen, niet alleen wat betreft de griepprik, is er mijns inziens te weinig aandacht voor medische preventie. Het zou zo mooi zijn wanneer we breder inzetten op medische preventie om zo individuen, maar ook elkaar en de maatschappij,
te beschermen.

Combinatie-zelftest
En dan tot slot, de vier-in-één thuistest om zelf te kunnen zien of je geïnfecteerd bent met influenza A of B (griep), het RS-virus of corona. In landen om ons heen – België, Duitsland, Frankrijk en Spanje – is die test beschikbaar en voor flink minder dan een tientje te koop bij apotheek en drogist. In Nederland merkwaardig genoeg nog niet. Waarom die combinatie-zelftest handig is? Hierdoor zullen mensen minder snel de huisarts bellen. We willen graag snel weten wat we hebben. Dus: ‘influenza-positief’ betekent uitzieken, tenzij er complicaties optreden. Een positieve RS-test? Niet alleen goed opletten met baby’s, maar ook met ouderen waar het RS-virus voor een enorme ziektelast zorgt. En geloof het of niet, het helpt ook tegen antibiotica-resistentie. Antibiotica hebben geen werkzaamheid bij virussen, maar helaas worden ze daarvoor toch nog wel voorgeschreven.

Reageren of vragen? info@meerovermedisch.nl | Zie ook www.meerovermedisch.nl

Enthousiast over
MAX Magazine?

MAXMagazineshop.nl

Smartwatch met Bloeddruk- en Hartslagmeter, Lezersprijs € 39,95