Wat moet je doen met je energiecontract? Dat lijkt een rare vraag, nu de zomer volop doorgebroken is. Op dit moment betaal je nog geen euro per dag aan stroom of gas, omdat je met koken nu eenmaal niet veel verbruikt. Voor warmte heb je niets nodig.
Wat als je energiecontract afloopt?
Maar toch is deze vraag actueel, zeker ook omdat er voorlopig vrede is tussen de VS en Iran. Veruit de meeste mensen hebben vorig jaar een eenjarig contract met hun energiemaatschappij afgesloten. Dat betekent dat het de komende maanden afloopt en wat dan? Je kunt het door laten lopen zonder iets te ondernemen. Dan wordt het vanzelf variabel. Je hebt dan in bijna alle gevallen te maken met een prijsverhoging, die vaak per 1 juli ingaat. Hoeveel die is, hangt af van de leverancier. Je kan op ieder moment, zonder extra kosten, het variabele contract omzetten in een vast contract, bij welke maatschappij ook. Dan weet je zeker wat je in de winter moet betalen. De goedkoopste aanbiedingen kan je vinden op een van de vergelijkingssites, zoals Geldlicht.com, de Consumentenbond of Independer. Daar zie je ook wat de welkomstpremies zijn.
Prijsstijgingen vallen mee
Als je het nieuws de laatste maanden gevolgd hebt, lijkt het alsof de energieprijzen omhooggeschoten zijn. Maar in de praktijk valt dat wel mee. Dat komt omdat je wel berichten als, ‘de gasprijs bijna verdubbeld’ ziet en hoort, maar niet als ze weer dalen. Dat gaat vaak sluipenderwijs, waarvan weinig of geen melding gemaakt wordt in de pers. De berichten over prijsstijgingen gaan samen met ander alarmerend nieuws over de energie in ons land. Niet alleen door de onrust in het Midden-Oosten. Nu blijkt ook dat onze eigen gasreserves slechts voor 20 procent gevuld zijn. Op korte termijn geen probleem, maar hoe moet dat straks in de winter? Daardoor gaan veel mensen ondanks de zomerse temperaturen toch naar hun energiecontract kijken. Moet ik nu handelen, of toch nog even wachten?
Gemiddelde jaarkosten
Dat je op dit moment zonder problemen een vast energiecontract kan afsluiten, geeft aan dat de tarieven van gas, olie en stroom helemaal niet zo sterk gestegen zijn als het lijkt. In feite zijn de gemiddelde jaarkosten voor huishoudens van 2146 euro voor stroom en gas, heel stabiel. Die waren eind vorig jaar op jaarbasis slechts enkele tientjes goedkoper. Dat geldt ook voor de goedkoopste contracten, die nu gemiddeld 1900 euro bedragen. Die waren vorig jaar wel 300 euro per jaar goedkoper.
Over de prijs van olie is hetzelfde te vertellen. In tegenstelling tot de verwachte stijging tot 200 euro, staat de prijs nu op rond de 80 euro per vat. Ook hier geldt het verhaal: de krantenkoppen zijn er wel bij een sterke stijging of voorspelling daarvan, maar minder bij een concrete daling. Nu de zeestraat bij Iran weer open is, kunnen de energie- en brandstofprijzen weer verder dalen.
Zekerheid of even wachten?
Huishoudens kunnen nu voor een jaar zekerheid kiezen, door een van de huidige aanbiedingen te kiezen. Hun energiekosten zullen daardoor niet sterk stijgen. Nog even wachten kan natuurlijk ook. Misschien dalen de prijzen, zeker als de vrede tussen de VS en Iran een blijvend karakter heeft. Dat weet niemand.
Meer tips, weetjes, interviews en programma-informatie leest u in MAX Magazine. Bent u nog geen abonnee? U kunt zich hier bij ons aansluiten.